Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemK2Store has a deprecated constructor in /home/users/magiczne-oko/public_html/beta.hoste.pl/plugins/system/k2store/k2store.php on line 19
Szkodliwe promieniowanie UV

Koszyk

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2K2Store has a deprecated constructor in /home/users/magiczne-oko/public_html/beta.hoste.pl/plugins/k2/k2store/k2store.php on line 23

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; TableProductQuantities has a deprecated constructor in /home/users/magiczne-oko/public_html/beta.hoste.pl/administrator/components/com_k2store/tables/productquantities.php on line 16

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/magiczne-oko/public_html/beta.hoste.pl/components/com_k2/models/item.php on line 763

Szkodliwe promieniowanie UV

Okulary przeciwsłoneczne – kupując byle co, nie chronisz swoich oczu.

Niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania promieniowania UV na naszą skórę. Ile razy widzieliście na plaży, nad jeziorem, nad basenem, czy gdziekolwiek indziej buraczkowe plecy, ramiona, policzki, osób spalonych przez słońce? A ile razy to Wam schodziła skóra z tego samego powodu? Są tacy, którzy podchodzą do tematu w bardzo niewłaściwy sposób – nie używają kremu z filtrem, po to, żeby szybciej opalić ciało. Pomysł super – opalenizna na miesiąc – przyspieszone starzenie się na własne życzenie – a powikłania po oparzeniach na lata. . .

Ale przecież są też tacy, którzy nie ruszą się na plażę bez kremu z filtrem. Osoby, które zapomną zabrać go ze sobą, mogą go przeważnie jeszcze kupić na stoiskach stojących masowo przy wejściach na plażę. A co stoi koło tych stoisk z balsamami? Stojaczki z okularkami. Pięknymi kolorowymi, stylowymi okularkami przeciwsłonecznymi. One się właściwie powinny nazywać „przeciwzdrowotne”… Dlaczego? Dlatego, że nie posiadają czegoś takiego jak filtr przeciw promieniowaniu UV. Okulary z ulicznych straganów mogą jedynie zaszkodzić Twoim oczom. Nie polecam także wierzyć umieszczonym na nich naklejkom, ani sprzedawcom zapewniającym, że na pewno działają prawidłowo.

Zamiast chronić oczy, powodują jedynie rozszerzenie Twojej źrenicy, która zachowuje się tak, ponieważ do oka dociera mniejsza ilość światła, co wcale nie oznacza mniejszej ilości UV. Wniosek jest chyba oczywisty – dzięki temu, że źrenica jest większa, wpada przez nią jeszcze więcej szkodliwego promieniowania, niż w sytuacji, gdybyś nie miał tych okularów na nosie. To tak, jakbyś kupował balsam z naklejką informującą o wysokim filtrze przeciw UV, a w rzeczywistości w opakowaniu miał balsam bez filtra, dodatkowo przyspieszający opalanie. Zastanów się, zastosowałbyś taki krem? Jeśli nadal twierdzisz, że tak to dodam tylko, że uszkodzenia oczu, które powoduje promieniowanie ultrafioletowe, nie muszą dawać o sobie znać od razu. Mogą się ujawnić dopiero po latach. Jedno jest pewne – uszkodzenia te są nieodwracalne.


Jeśli potrzebujesz konkretów: promieniowanie UV może uszkodzić powieki, rogówkę, soczewkę wewnątrzgałkową, może spowodować wiele poważnych schorzeń – między innymi zaćmę, czy uszkodzenie siatkówki – a to trwale pogarsza wzrok.bOgólnie wiadomo przecież, że zbyt długa ekspozycja na słońcu, bez odpowiedniej ochrony, może prowadzić do nowotworów skóry, logiczne jest więc, że dotyczy to również skóry powiek. Jeśli kupujesz okulary u optyka, ograniczą one dopływ światła do oczu, ale dzięki temu, że mają filtr UV ochronią je przed szkodliwym promieniowaniem, a oko zyska idealny komfort patrzenia.
 

Warto również, aby poza filtrem UV posiadały antyrefleksyjną powłokę, która wyeliminuje odblaski na soczewkach okularowych, co znacznie poprawi widzenie. Dodatkowo można zainwestować w filtr polaryzacyjny, który chroni przed światłem odbitym od powierzchni typu asfalt, szkło, śnieg, czy tafla wody. Soczewki z dodatkowym filtrem polaryzacyjnym polecam wszystkim kierowcom (znacznie poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy).

Podsumowując, pamiętaj:

„Stylowe okularki” za 20 zł NIE CHRONIĄ Twoich oczu. Co gorsza bardzo im SZKODZĄ. Zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne i kup je u optyka. Rozumiem, że cena będzie wyższa, a to może być Twoim argumentem na „nie”, ale sam pomyśl – utrata wzroku spowodowana bezmyślnym noszeniem tanich okularów w przyszłości może kosztować Cię dużo więcej. 
Na tych dobrych okularach powinieneś znaleźć znak CE, który zwykle nadrukowany jest na wewnętrznej stronie zausznika. CE oznacza, że dane okulary spełniają normy Unii Europejskiej i na pewno będą bardzo dobrze chronić Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem. (UWAGA! „Bazarkowe okularki” też potrafią posiadać znak CE, znaczy on mniej więcej tyle, co markowy symbol na torebce kupionej na targu w Tunezji.)

Jeszcze jedna ważna uwaga – okulary te noś nie tylko latem, ale również zimą, świeci wtedy bowiem równie ostre słońce, które znajduje się przez dłuższą część dnia niżej na niebie niż latem, a promienie padają na oczy pod innym – dużo bardziej niekorzystnym kątem.
O ochronie przed słońcem powinny pamiętać także osoby, które mają wadę wzroku i noszą okulary korekcyjne lub soczewki.

Dbaj o wzrok, zainwestuj w zdrowie oczu i ciesz się tym zdrowiem długie lata.

* - źródło ilustracji: https://www.coastal.com/thelook/protecting-eyes-top-tips-uv-protection/

Link do artykułu na blogu www.dbajowzrok.pl

Ostatnio zmienianyniedziela, 14 maj 2017 12:44

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/magiczne-oko/public_html/beta.hoste.pl/templates/gk_shop_and_buy/html/com_k2/templates/default/item.php on line 130

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Partnerzy

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Color I Color II Color III Color IV Color V Color VI

Logowanie lub Rejestracja